Jakie metody nadruku na kubkach oprócz sublimacji?

 

Umieszczając na kubku nadruk chcemy, aby był on wysokiej jakości, charakteryzował się pięknymi kolorami i był możliwie jak najtrwalszy. Popularnie stosowana metoda sublimacyjna spełnia te warunki. Umieszczane na naczyniu wizerunki odznaczają się wręcz fotograficzna jakością, jednak można nimi pokryć jedynie zewnętrzną powierzchnię, w zależności od rodzaju kubka na jakim umieszczana jest grafika. Doskonale znoszą mycie w zmywarce dlatego używamy ich w naszej firmie. Sublimacja nie jest oczywiście jedyną stosowana metodą nanoszenia nadruku, na rynku poligraficznym wyróżnia się ich jeszcze kilka.

Nadruk bezpośredni, nazywany czasami metoda maszynową, najlepiej sprawdza się w przypadku ceramiki o prostych, walcowych kształtach. Nanoszenie odbywa się bez wykorzystania żadnych dodatkowych nośników – farba nakładana jest od razu na szkliwo, a następnie kubki transportowane są do pieca, gdzie w temperaturze ok. 800 stopni następuje utrwalanie. Nadruk jest wytrzymały, odporny na detergenty i nie niszczy się w zmywarce, ma jednak ograniczenia kolorystyczne – można użyć tylko 6 barw, bez elementów rastrowych.

W technice kalkomanii ceramicznej nadruk najpierw umieszczany jest na specjalnym papierze, a dopiero za jego pomocą nanoszony na powierzchnię naczynia. Ozdabianie tą metodą nie ogranicza się jedynie do zewnętrznych ścianek – wizerunki można drukować na uszku, spodzie a nawet wewnątrz naczynia. Świetnie sprawdza się ona także w przypadku ceramiki obłej, której nie da się zadrukowywać metodą maszynową. Do utrwalenia również wykorzystuje się tu piece, a powstała kalkomania wykazuje dużą odporność zarówno na detergenty jak i działanie zmywarek.

Ciekawy efekt dają nadruki termozmienne. W pokojowej temperaturze powierzchnia kubka jest ciemna, jednak pod wpływem gorąca zmieniają one barwę, ujawniając ukryte zdobienia. Wizerunki są wysokiej jakości i posiadają szeroka paletę kolorów, jednak w ich przypadku również ozdabiać można wyłącznie zewnętrzne ścianki naczynia i zaleca się mycie ręczne – zmywarka może uszkodzić nadruk i sprawić, że straci on swoje „magiczne” właściwości.